Myslíte si, že den by měl mít víc než 24 hodin? To nejste sami. Přesto byste neměli dohánět resty na úkor spánku. Nejenže si zkracujete život, ale celkově zhoršujete jeho kvalitu. Nedostatek spánku ovlivňuje fungování těla i mozku během celého dne. Energii se sice někteří z nás snaží dohnat pomocí kofeinu, což ovšem nemusí být dobré pro zdraví z dlouhodobého hlediska.
Spěte průměrně osm hodin
Bezesporu se mezi námi najdou výjimky, kterým stačí šest hodin, nebo naopak spáči, co nemají problém proležet v posteli půl dne. Většina z nás ale nepatří ani do jedné skupiny.
Základním doporučením odborníků je průměr osm hodin kvalitního spánku. Kvalitní spánek je řízen také časem, kdy uleháme. Ten by měl být každý den podobný a logicky by se mělo jednat o období, kdy je tma.
Respektujte přírodní cykly
Tělo je řízeno hormony, které se vyplavují v přirozených cyklech závisejících často právě na spánku. Pro správné fungování těla musíme tyto cykly respektovat, jinak mohou nastat různé problémy s energetickým příjmem či výdejem. Hormony, jež mají negativní vliv na tělo při nedostatku spánku, jsou především:
- Ghrelin, jenž navozuje hlad. V kombinaci s nedostatkem spánku zvyšuje příjem energie.
- Leptin, který navozuje pocit sytosti. Při nedostatku spánku způsobuje větší chuť k jídlu.
- Kortizol, ten spolu s nedostatečným spánkem zvyšuje stres.
Podle mnoha výzkumů se správná doba spánku pohybuje mezi šesti a osmi hodinami denně, ženy spí často nepatrně déle než muži. Nemalé procento osob však nepotřebuje pro správné fungování více než šest hodin spánku. Kolem čtyř procent lidí pak potřebuje méně než pět či více než devět hodin spánku.