Přestože stoprocentně spolehlivá metoda, jak najít nájemníka, který bude odpovídat vašim představám, neexistuje, můžete se inspirovat několika našimi tipy, které vám pomohou vyvarovat se nejčastějších chyb.
První zásadou, které byste se při výběru nového obývajícího vaší nemovitosti měli držet, je obezřetnost. Jestliže máte sebemenší pochyby, že člověk, se kterým hovoříte, má finanční problémy či nebude pravidelně platit, smlouvu neuzavírejte. Vystěhovat neplatiče není vůbec jednoduché a často musíte použít soudní cestu.
Síla internetu
Díky internetu už máte v současnosti velké možnosti, jak si alespoň částečně budoucího nájemníka vašeho bytu prověřit. Existuje například aplikace Prověřování rizikovosti osob, která zjistí, zda daný člověk nemá exekuci, a to na počkání. K tomuto účelu můžete využít také Centrální evidenci exekucí.
Ptejte se
Přestože v Čechách není zrovna běžné, aby se pronajímatel ptal na výplatu a zaměstnání potenciálního nájemníka, v jiných evropských zemích je to zcela normální. Doporučujeme však otázky pokládat spíše neformálně. Dobrý způsob je také zjistit si kontakt na bývalého domácího, kterého posléze můžete požádat o referenci.
Nájemní smlouva
Nájemní smlouva je nejdůležitějším prvkem vašeho budoucího vztahu s nájemcem, proto jí věnujte dostatečnou pozornost. Mnoho vzorů nájemních smluv, které jsou k dispozici na internetu je zastaralých a podle nového občanského zákoníku neplatných, proto si raději zjednejte právníka. Podvodníky, kteří vystupují pod falešným jménem, odhalíte včas tím, že zkontrolujete iniciály podle občanského průkazu a adresu.